معرفی همه سنگ‌های دهبید

Rate this post

معرفی همه سنگ‌های دهبید

معرفی همه سنگ‌های دهبید: ایران کشوری غنی از ذخایر سنگی است که بیشترین سهم آن نیز متعلق به معادن مرمریت است. برخی از این معادن به واسطه کیفیت و ظاهری زیبا از تقاضای بسیار زیادی برخوردارند. که از جمله ی آن ها می توان به سنگ های مرمریت دهبید واقع درصفاشهر استان فارس اشاره کرد. این منطقه که به عنوان بام فارس شناخته می شود، جزء پنجمین شهرهای مرتفع کشور است و آب و هوایی سرد و خشک دارد.صفاشهر که از دو منطقه دهبید و خرمی تشکیل شده است، درفاصله ۱۷۵ کیلومتری شمال شیراز و۳۰۰ کیلومتری اصفهان قرار دارد. معادن واقع در این مناطق به طور زنجیروار و در فاصله چند کیلومتری از هم قرار گرفته اند.

از اولین معادنی که در دهبید مورد بهره برداری قرار گرفت، مرمریت دهبید اصلی است. سنگ های استخراجی از این معدن زمینه ای یکدست و پاک تر از دیگر سنگ های معادن اطرافش دارد و آن را با نام های مرمریت کمیته و چامرغی نیز می شناسند .مرمریت چامرغی به واسطه ظاهر زیبا و کیفیت بی نظیر( ساب پذیری بسیار ، استحکام و مقاومت سایشی بالا و جذب آب کم) ؛ از جایگاه ویژه ای در داخل و خارج از کشور برخوردار است.

از دیگر سنگ های مرمریت دهبید ک می توان به آن ها اشاره کرد عباتند از:

  • مرمریت دهبید زارع
  • مرمریت دهبید شایان
  • مرمریت دهبید آرین
  • مرمریت دهبید حسن آباد
  • مرمریت دهبید انگورک
  • مرمریت دهبید احرار
  • مرمریت سومر

سنگ های دیگری هم با عنوان دهبید در بازارعرضه می شوند که درواقع در اطراف این منطقه قرار دارند ولی به دلیل مشهور بودن سنگ های دهبید ، چنین نامی گرفته اند . از جمله آن ها : مرمریت دهبید نسکافه ای ، مرمریت دهبید کوه سفید ، مرمریت دهبید قمصری و مرمریت دهبید فارسیان و …  می باشند .

معرفی همه سنگ‌های دهبید

معرفی همه سنگ‌های دهبید

 

سنگ های مرمریت کرمی

اکثر معادن دهبید، سنگ هایی به رنگ کرم (روشن تا تیره) هستند. مرمریت کرم نیز جزء سنگ های محبوبی است که به ویژه برای سنگ کف و پله مورد استفاده قرار می گیرد. چنین سنگ هایی ، نقشی موثر در روشنایی و بزرگتر جلوه دادن فضا دارند. البته علاوه برسنگ های کرمی دهبید، در کشور معادن متعدد دیگری هم وجود دارند که از آن ها سنگ های زمینه روشن و با کیفیت استخراج می شود . از جمله ی آن ها می توان به مرمریت هرسین و خوی اشاره کرد .

در رابطه با سنگ های مرمریت نکته ای که حائز اهمیت است ، محل کاربرد آن هاست. به طورکل سنگ های مرمریت دوام چندانی در برابر تابش مستقیم نور خورشید ندارند و دچار رنگ پریدگی می شوند. همچنین دربرابر سرما و بارندگی مقاوم نیستند و دستخوش ترک و شکستگی می شوند. به همین خاطر همیشه توصیه ما به کاربرد سنگ های مرمریت برای فضاهای داخل ساختمان بوده است .

 

نوع استفاده سنگ مرمریت دهبید

از سنگ های مرمریت کرم می توان در دیوارها، سنگ پله و کف ساختمان، انواع میز و کانتر استفاده کرد. تنها نکته ای که ضرورت است به آن دقت شود، توجه به کیفیت سنگ است. هرچه سنگ عاری از ناخالصی و رگه های آهکی باشد و جذب آب کمتری داشته باشد، سنگ ملوب تری برای  استفاده در بخش های حساس تر همچون کف ساختمان می باشد. بنابراین با وجود فراوانی سنگ های کرمی هیچ گاه حاضر به استفاده از هرنوع سنگ و باهرکیفیتی نباشید. (البته برای استفاده در دیوار نیازی به این سخت گیری ها نیست)

معرفی سنگ های مرمریت کرمی دهبید

مرمریت دهبید اصلی (چامرغی)

سنگ مرمریت دهبید اصلی یا چامرغی یکی از زیباترین مرمریت های کرمی است که از نظر طرح و نقش حرف اول را درمیان سایر مرمریت های دهبید می زند. این سنگ سورت زیادی دارد و از نظر میزان رگه در رده دوم قرار می گیرد. میزان جذب آب و لک پذیری مرمریت چامرغی بسیار کم است و بهترین امتیاز را نسبت به سایر مرمریت های دهبید ازآن خود کرده است. از دیگر ویژگی های این سنگ می توان به جنس استخوانی، تراکم بسیار، جذابیت ظاهری و مقاومت بالا اشاره کرد. از نظر قیمت سنگ مرمریت دهبید چامرغی از همه بیشتر است.

سنگ های مرمریت به دلیل ساختاری که دارند، به طور معمول جاذب آب هستند. اما اگر بخواهیم برایشان استثنا قائل شویم، می توان به سنگ های دهبید بالاخص دهبید چامرغی اشاره کرد که کمترین میزان جذب آب را دارد. به همین خاطر می توان با خیال راحت از آن برای سنگ کف قسمت های مرطوب هم استفاده کرد.

 

سنگ مرمریت دهبید شایان :

سنگ مرمریت دهبید شایان : یکی از پرمصرف ترین سنگ های مرمریت کرمی در بازار است. این سنگ با تمی کاملا کرمی و بسیار روشن جزء سنگ های محبوب و پرفروش بازار است. مرمریت دهبید شایان بعد از دهبید چامرغی دارای بیشترین سورت درمیان سایر دهبیدهاست. بهره برداری از معدن این سنگ بیش از دیگر معادن منطقه دهبید است و به میزان انبوهی تولید می شود. به همین خاطر پاسخگوی متراژ عمده است.

سنگ مرمریت دهبید زارع:

سنگ مرمریت دهبید زارع: یکی از متراکم ترین سنگ های مرمریت با سورت کم است. استحکام و مقاومت بسیار، شفافیت، جذب آب کم و ساب پذیری زیاد ازجمله ویژگی های این سنگ زیباست. بهره برداری وتولید این سنگ همچون مرمریت شایان زیاد است، از این رو گزینه ای مطلوب برای استفاده در پروژه های بزرگ به حساب می آید. قیمت مرمریت دهبید زارع در مقایسه با دهبید چامرغی و شایان کمتر است. از جمله سورت های این سنگ : گل یخی، گل انگوری، شاخ گوزنی و پنجه ای می باشد.

سنگ مرمریت دهبید حسن آباد:

سنگ مرمریت دهبید حسن آباد: سنگی با زمینه ی کرم بژ که در سطح آن رگه های ظریف شاخ گوزنی تیره وجود دارد . همچنین رگه های یخی با فواصل زیاد از هم در سطح آن به چشم می خورد . این سنگ را با نام مرمریت کهبد نیز می شناسند. به این سنگ نسبت به گذشته توجه بیشتری شده است و بیشتر به چشم آمده است به طوری که یک نمونه سورت کرمی آن از محبوبیت ویژه ای برخوردار است. تنها عیبی که دارد این است که سورت تمیزش بسیار کم است و اکثر سورت های آن گل بادامی ( به رنگ کالباسی) و رگه های کریستالی دارند. اما به لحاظ قیمت می توان آن راجزء سنگ های مناسب دانست.

سنگ مرمریت دهبید انگورک

سنگ مرمریت دهبید انگورک : سنگی با زمینه کرمی زیباست که از این نظر بین دهبید زارع و شایان قرار گرفته است. یکی از سورت های آن نیز بسیار شبیه دهبید اصلی است. اما از نظر جذب آب ضعیف تر است( به طور کل دهبید انگورک جذب آب بالاتری نسبت به سایر مرمریت های دهبید دارد). متاسفانه این سنگ در زمینه استخراج ضعیف است و نمی توان از آن در پروژه های بزرگ استفاده نمود.

مرمریت دهبید احرار :

مرمریت دهبید احرار : ازدیگرسنگ های کرمی روشن تا بژ با زمینه یکنواخت که شامل رگه های تیره و بعضا یخی می باشد . این سنگ قابلیت تولید در ابعاد اسلب را دارد و بیشتر برای سنگفرش داخل ساختمان به کار می رود .

مرمریت دهبید آرین:

مرمریت دهبید آرین: سنگ مرمریت دهبید آرین همچون دهبید زارع جزء کم سورت ترین سنگ های منطقه است. کوپ این سنگ ازجنس وسلامت بالایی برخوردار است و به فراوانی تولید می شود. تنها عیب این سنگ تغییر رنگ آن بعد از گذشت چندین سال است.

 

مرمریت سومر:

مرمریت سومر: سنگ مرمریت سومر یکی از مرمریت های کرمی منطقه دهبید است که به لحاظ زمینه رنگ بسیار شبیه دهبید چامرغی است. این سنگ سورت یکدستی دارد و وقتی کنار هم کار شوند، بازی رنگ بسیار کمی دارند. تنها عیب این سنگ وجود خطوط کریستالی و قرمز رنگ است. این سنگ باتوجه به جنس و ظاهرش از قیمت مناسبی برخوردار است.

سنگ مرمریت دهبید اسکای استون


اسکای استون دهبید با تولید سنگ های دهبید مرغوب به عنوان یکی از صادرکننده گان سنگ مرمریت در حال حاضر تامین بازار داخلی و صادرات به نقاط مختلف جهان می باشد. اسکای استون دهبید با تولید سنگ های دهبید مرغوب به عنوان یکی از صادرکننده گان سنگ مرمریت در حال حاضر تامین بازار داخلی و صادرات به نقاط مختلف جهان می باشد.

آدرس: تهران، کیلومتر 35 اتوبان تهران قم، شهرک صنعتی شمس آباد،بلوار بوستان، نبش گلبن 10 پلاک 1

تلفن:    56236124-021

همراه:   556 0 119 0912

مدیریت: محمدرضا شریعتمداری

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *